Participants2018-06-06T13:06:59+00:00

PARTICIPANTS

We are a broad bunch of participants in Youth 2020. We have different experiences, backgrounds and ages. What we have in common is our work for better democracy amongst young people and that we do not sit still when mistrust, fear and hatred are spread by anti-democratic forces. All those involved are especially invited, hand picked for their different perspectives to contribute to the start of Youth 2020. A full list of all contributors is distributed on-site. See you June 7th!

Ahmed Kiaf, Projekt Rågsved

Ahmed Kiaf

Projekt Rågsved

Alana da Silva

Vingaland Film
Albin Blomster, NordSyd

Albin Blomster

NordSyd
Alexandra Politidis Palm, RFSL Ungdom

Alexandra Politidis Palm

RFSL Ungdom
Ali Abdelzadeh, Delegationen mot segregation

Ali Abdelzadeh

Delegationen mot segregation
Ali Zardadi

Ali Zardadi

Amin Barkhadle, Rädda Barnen

Amin Barkhadle

Rädda Barnen
Amir Hashemi Nik, Länsstyrelsen i Stockholms län

Amir Hashemi Nik

Länsstyrelsen i Stockholms län
Amir Mohammadi, Tillitsverket

Amir Mohammadi

Tillitsverket
Anna Lindh, Right To Play

Anna Lindh

Right To Play
Annie Billingsdal, Fältgruppen City, Social resursförvaltning

Annie Billingsdal

Fältgruppen City, Social resursförvaltning
Annso Blixt, Tilia

Annso Blixt

Tilia
Astrid Johnsson, Fältgruppen City, Social resursförvaltning

Astrid Johnsson

Fältgruppen City, Social resursförvaltning
Aya Hassnawi, Made by Aya

Aya Hassnawi

Made by Aya

Bashir Abdu

Youth 2020
Benjamin Fayzi, Ung i Sverige & Ensamkommandes Riksförbund

Benjamin Fayzi

Ung i Sverige & Ensamkommandes Riksförbund
Björn Häll Kellerman, Förbundet Unga Rörelsehindrade, Foto: Linnea Bengtsson

Björn Häll Kellerman

Förbundet Unga Rörelsehindrade
Foto: Linnea Bengtsson

Bo Nilsson

A Sustainable Tomorrow
Brita Jensen, Helsingborg stad

Brita Jensen

Helsingborg stad
Carina Leffer, Vittra

Carina Leffer

Vittra
Cecilia Åhl, UNICEF Sverige

Cecilia Åhl

UNICEF Sverige
Cecilia Åhl, UNICEF Sverige

Cecilia Åhl

UNICEF Sverige
Charlotte Brunnström, H&M Foundation

Charlotte Brunnström

H&M Foundation

Christian Glasnovic

Rörelsen – RGRA

Christian Vestby

Vingaland
Chloé Andréhn, UNICEF Stockholm frivilliggrupp

Chloé Andréhn

UNICEF Stockholm frivilliggrupp
Deeqo Hussein, KFUM Göteborg

Deeqo Hussein

KFUM Göteborg
Delaram Zamanian, Järvaskolan

Delaram Zamanian

Järvaskolan
Dona Hariri, Jurist, föreläsare, moderator, programledare

Dona Hariri

Jurist, föreläsare, moderator, programledare
Elin Rytiniemi, Privatperson

Elin Rytiniemi

Privatperson
Emelie Mire Åsell, MUCF

Emelie Mire Åsell

MUCF
Emilia Wiik, The Good Talents

Emilia Wiik

The Good Talents
Erik Amnå, Höj Rösten Politikerskola

Erik Amnå

Höj Rösten Politikerskola
Evelina Fredriksson, Lumen Behavior

Evelina Fredriksson

Lumen Behavior
Fatemeh Khavari, Ung i Sverige

Fatemeh Khavari

Ung i Sverige
Filippa Engstrand, Boost

Filippa Engstrand

Boost
Frank Berglund, RFSL Ungdom

Frank Berglund

RFSL Ungdom
Hamza Mostafa, Kvarter1

Hamza Mostafa

Kvarter1
Hannah Fernberg, Vi Unga

Hannah Fernberg

Vi Unga

Helena Barrett

Demokratibygget
Helena Karlsson, Kulturverket Umeå

Helena Karlsson

Kulturverket Umeå
Helya Riazat, Järvaskolan

Helya Riazat

Järvaskolan
Hendelis Ishak, Made by Aya

Hendelis Ishak

Made by Aya
Hosein, Youth 2020

Hosein Rezaie

Youth 2020
Ida Östensson, Make Equal

Ida Östensson

Make Equal
Jacob Flärdh Aspegren, Friends

Jacob Flärdh Aspegren

Friends
Jakob Schwarz, Svenska Kyrkans Unga

Jakob Schwarz

Svenska Kyrkans Unga
Jenny Holmström, #porrfribarndom

Jenny Holmström

#porrfribarndom
Raoul Wallenberg, Differencemakers

Jesse Feng

Raoul Wallenberg Differencemakers
Johan Stenman, Hugo Stenbecks Stiftelse

Johan Stenman

Hugo Stenbecks Stiftelse
Jonatan Norman, Reach for Change

Jonatan Norman

Reach for Change
Jonathan Säfsten

Jonathan Säfsten

Jorge Maria Londoño, Rädda Barnens Ungdomsförbund

Jorge Maria Londoño

Rädda Barnens Ungdomsförbund
Julia Jokiaho, Haparanda kommun

Julia Jokiaho

Haparanda kommun
Kajsa Åberg, Jochnick Foundation

Kajsa Åberg

Jochnick Foundation
Karin Aaseby

Karin Aaseby

Karin Henrikz, Malmö mot Diskriminering

Karin Henrikz

Malmö mot Diskriminering
Karini Gustafson-Teixeira, World Childhood Foundation

Karini Gustafson-Teixeira

World Childhood Foundation
Kristina Larsson, Clowner Utan Gränser

Kristina Larsson

Clowner Utan Gränser
Laura Mbaye, Reach for Change

Laura Mbaye

Reach for Change
Louise Aronsson, Tilia

Louise Aronsson

Tilia
Lucella Bergström, Fryshuset

Lucella Bergström

Fryshuset
Mahmud Ibrahim, Youth 2020

Mahmud Ibrahim

Youth 2020
Maja Frankel, Ashoka

Maja Frankel

Ashoka
Marlene Claesson, Hugo Stenbecks Stiftelse

Marlene Claesson

Hugo Stenbecks Stiftelse
Marlene Wåhlstedt, Youth 2020

Marlene Wåhlstedt

Youth 2020
Megi Berisha

Megi Berisha

Michaela Sjögren Cronstedt, Musketörerna i Rågsved

Michaela Sjögren Cronstedt

Musketörerna i Rågsved
Minea Frykman, Höj Rösten Politikerskola

Minea Frykman

Höj Rösten Politikerskola
Mohamed Habib, The good talents

Mohamed Habib

The good talents

Natalie Engdal

Youth 2020
Nathalie Ahlstedt Mantel, Inter Business Initiative

Nathalie Ahlstedt Mantel

Inter Business Initiative
Nazir Haydarpour, Right To Play

Nazir Haydarpour

Right To Play
Nenad Stevic, Röreslen – RGRA

Nenad Stevic

Röreslen – RGRA
Nicole Kyrk, Järvaskolan

Nicole Kyrk

Järvaskolan

Niklas Björkegren

Förbundet Vi Unga
Nils Holm, På rätt köl/Ersängskolan i Umeå

Nils Holm

På rätt köl/Ersängskolan i Umeå

Nina Adolfsson

Sveriges Ungdomsråd
Olivia Björklund Dahlgren, Fatta

Olivia Björklund Dahlgren

Fatta

Omid Mahmoudi

Ensamkommandes förbund
Pär Viktorsson Harrby, Youth 2020

Pär Viktorsson Harrby

Youth 2020
Rajko Salatic, Projekt Rågsved

Rajko Salatic

Projekt Rågsved
Rana, Youth 2020

Rana Jumaah

Youth 2020
Raymond Peroti, Albys Hjärta

Raymond Peroti

Albys Hjärta
Rebecca Allen Lamptey, Fryshuset

Rebecca Allen Lamptey

Fryshuset
Samuel Sjöblom, Föreningen Fanzingo

Samuel Sjöblom

Föreningen Fanzingo
Sanna Verner-Carlsson, 500 Stockholm

Sanna Verner-Carlsson

500 Stockholm
Sara Damber, Hugo Stenbecks Stiftelse

Sara Damber

Hugo Stenbecks Stiftelse
Sarah Sallami, The Good Talents

Sarah Sallami

The Good Talents
Sarah Scheller, Raoul Wallenberg Academy

Sarah Scheller

Raoul Wallenberg Academy
Sebastian af Jochnick, af Jochnick Foundation

Sebastian af Jochnick

af Jochnick Foundation
Sima Sadiq, Järvaskolan

Sima Sadiq

Järvaskolan
Simon Strand, 500 Stockholm

Simon Strand

500 Stockholm
Sissa Pagels, Young Innovation HUB

Sissa Pagels

Young Innovation HUB
Sofia Jannati, 500 Stockholm

Sofia Jannati

500 Stockholm
Sofia Karlsson, Karlsson & Wiktorsson

Sofia Karlsson

Karlsson & Wiktorsson
Sofia Zackrisson, Tollare folkhögskola

Sofia Zackrisson

Tollare folkhögskola
Soledad Piñero Misa, Ben & Jerry´s

Soledad Piñero Misa

Ben & Jerry´s
Stina Balkfors, Tillitsverket

Stina Balkfors

Tillitsverket
Thintin Strandman, Tjejzonen

Thintin Strandman

Tjejzonen
Tiemon Okojevoh, Förbundet Unga Rörelsehindrade

Tiemon Okojevoh

Förbundet Unga Rörelsehindrade
Tine Alavi, RFSL Ungdom

Tine Alavi

RFSL Ungdom
Tove Kjellander, Vinkelrätt – barnrättsperspektiv, utbildning & projektledning

Tove Kjellander

Vinkelrätt – barnrättsperspektiv, utbildning & projektledning
Ulf Stenberg, Teater Fryshuset

Ulf Stenberg

Teater Fryshuset
Ulrikah Reihs, World Childhood Foundation

Ulrikah Reihs

World Childhood Foundation
Vendela Carlfjord, Rädda Barnens Ungdomsförbund

Vendela Carlfjord

Rädda Barnens Ungdomsförbund
Viktor Wrange, Wrange Design

Viktor Wrange

Wrange Design
Vinje Tornberg

Vinje Tornberg

Viveka Risberg

Axfoundation/Axel Johnson AB

Wanda Throne – Holst

NU: Nolla utanförskapet
Zumurad (Zuzu) Rabi

Zumurad (Zuzu) Rabi

Privatperson
Åsa Andreasson Åkerström, World Childhood Foundation

Åsa Andreasson Åkerström

World Childhood Foundation
Åsa Ekman, Åsa Ekman

Åsa Ekman

Åsa Ekman